HABERLER

Anasayfa

Haberler

Yalınlıktan İlham Alan Yaşam Alanlarına 10 öneri

Yalınlıktan İlham Alan Yaşam Alanlarına 10 öneri

2014-03-17 13:08:58

Basit ve sade bir dekorasyon çıplak ve işlevsiz bir ev anlamına gelmez. Böyle bir dekorasyonu uygularken, stiliniz ne olursa olsun mimari detaylara ve gerekli çözümleri göz ardı etmemeniz için 10 küçük ip ucu.

1.     Göz yanılması.

          Oda kapılarınız koyu ceviz veya maun rengi ahşap  olabilir. eğer yalın ve dingin beyazın huzur veren etkisini bozmak istemiyorsanız iç kısımlarını tamamen zımparalatıp beyaz olarak kullanabilirsiniz.

2.     Mimari detaylar ekleyin.

Salon ya da yatak odası gibi mekanlarda duvarları dümdüz beyaza boyamak kimi zaman tek düze ve sıkıcı olabilir. Oysa hafif eskitme havası verilmiş duvar lambrileri veya panelleriyle kaplayarak duvarlara derinlik ve karakter kazandırabilirsiniz. Bütünlük için zemini yükselterek aynı kalınlıkta beyaza boyalı latalar kullanın.

3.     Maksimum Depolama sağlayın.

Yeni taşındığınız evin her boşluğunu ve nişini doğru değerlendirerek  kitaplar, dergiler gibi çabuk dağılan ya da çamaşır, bulaşık makinesi  gibi alan kaplayan elektrikli cihazlar için yer kazanabilirsiniz.

4.     Akıcı bir görünüm  oluşturun.

Evinizi yalın beyaza büründürürken mimari detayları sadece belli odalarda uygulamak yerine evin geneline yayabilirsiniz. Örneğin  yatak odalarını kapladığınız lambriyi hol gibi dar ve uzun bir alanın tek duvarında da devam ettirin böyle mekanlar arasında kopukluk algılanmaz. Loş bir koridorunuz varsa zemine küçük spotlar koyarak beyaz algısını arttırın.

5.     Kontrastları unutmayın.

Bembeyaz bir dekorasyonda renk kontrastlarının getireceği etkiyi göz ardı etmeyin. Açık meşe ahşap parkelerin ve hasır dokulu aksesuarlarının beyaza destekleyen yalın havasını duvara asacağınız stilinize uygun poster, tablo ya da buradaki beyaz bir zemin üzerine duman grisi doğa desenli duvar kağıdı ve odanın bir köşesine yerleştireceğiniz turuncu  tonunda bir berjer ile güçlendirebilirsiniz.

6.     Kişisel dokunuşlar.

 

Yalın ve beyaz bir evi canlandırmak için mobilyaları kişisel ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak planlayın yaşam alanınızın tam ortasında geniş bir kolon varsa önüne yerleştireceğiniz basit bir raf sistemi ile işlevsel bir büfeye sahip olabilirsiniz.

 

7.     Daima düzenli olun.

 

Yalın ve beyaz bir dekorasyonun ana kurallarından biride daima düzenli olmak . Örneğin; salonun yada geniş holun bir duvarında oluşturacağınız raflı ve kapaklı büyük bir kitaplık uygun depolama çözümleri sunar.

 

 

8.     Yerine göre çözümler.

 

Mutfak, banyo gibi dekorasyonu zor alanlarda daha çok yere göre uygulamalar tercih edin. Böylece hem her alanı değerlendirir hem de doğru malzemeler seçebilirsiniz.

 

9.     Düsturunuz doğallık olsun.

 

Yalın mekanlar aynı zamanda doğaya da bir gönderme yapıyor. Bu yüzden beyaz dışındaki tüm seçimleriniz doğal malzemelerden olsun.

 

10.   Dekoratif vurgular ekleyin.

 

Siyah ve beyazın kullanımı neticesinde oluşan monokrom renk ahengi her zaman dikkat çekici efektler oluşturur. Bembeyaz ve yalın bir dekorasyonu siyah objelere, tekstil ve aksesuarlara vurgulayarak görsel şaşırtmacalar yapabilirsiniz.